България е на челно място в Европа по смъртност на пътя с 82 смъртни случая през миналата година. За сравнение – Швеция е сред страните с най-малък брой жертви на пътя за година – 21. Това каза председателят на Съюза на българските автомобилисти (СБА) Емил Панчев по време на форум „Опасното поведение на водачите и безопасността на пътя“. Панчев цитира данни от проучване на СБА.
От началото на тази година са настъпили 5161 пътнотранспортни произшествия след извършени нарушения от водачите, каза комисар Мария Ботева от отдел „Пътна полиция“ на МВР. По думите ѝ това са около 95 % от общия брой катастрофи за настоящата година. Само в около 5 % от общия брой на пътните инциденти са засечени шофьори, употребили алкохол или наркотици. За тази година случаите на водачи, седнали зад волана след употреба на алкохол над 1,2 промила в кръвта, са 3962.
„Голяма част от тези водачи се превръщат в потенциална опасност, но обществото е все по-чувствително към това. Усилията на държавните органи малко по малко дават резултат – организираните проверки и това пътищата да са наситени с най-много полицейски екипи, които да контролират и да спомагат за организиране на движението, създават усещане за сигурност на пътя“, каза Ботева.
Данните на СБА показват, че най-често причината за възникване на пътнотранспортно произшествие е рисковото поведение при шофиране – превишаване на скоростта, употреба на алкохол или наркотици, или разсейване. Най-често срещан риск е използването на мобилен телефон. На дискусията беше отбелязано, че много от шофьорите не разпознават и осъзнават рисковете на пътя.
„Безопасността на пътя започва от семейството – това е споделена отговорност между участниците в движението и институциите“, заяви Панчев.
Поставете оценка:
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 2.7 от 9 гласа.