Ако депутатите не успеят да се справят в този парламент с най-елементарното нещо, което е изборът на председател – първи между равните, то те не могат да решават структурните проблеми, за които са изпратени, следователно, по библейски, всички вкупом стават излишни. Така Мустафа Емин, член на националния съвет на “Да, България”, коментира пред Дарик патовата ситуация в 51-вото Народно събрание, в която вече цял месец народните представители не могат да изберат шеф на парламента.
“Демокрацията не е заложник между Борисов и Костадинов, между Костадинов и Пеевски. Демокрацията е структура – форма на управление, в която се отчитат интересите на мнозинството, което означава, че ние нямаме персонални проблеми. Ако има зависимости между Борисов и Пеевски, това са си техни зависимости. Ние имаме система, която в момента буксува. Това буксуване е в невъзможността на всички да конструират адекватно политическо управление”, каза Емин.
Запитан дали тези зависимости не рефлектират именно върху начина на управление, а оттам и върху избирателите, той каза: “Всички ни засягат зависимостите, но системата е конструирана от политиците. Политиците са пряко отговорни да го направят това нещо”.
Според Емин т.нар. санитарни кордони – този около лидера на ДПС – Ново Начало Делян Пеевски и новозараждащият се около “Възраждане”, ще доведат до капсулиране на политическата система и до още по-голям отлив на доверие у гласоподавателите.
“Ние влязохме в един омагьосан кръг. Българските политици превърнаха парламента в една кръчма, в която основният спор е :“Ти мен уважаваш ли ме”. Това води до зацикляне на системата. Това, съчетано с ниската избирателна активност и ниското доверие в избирателната система на Република България, води до една изключително сложна политическа криза, от която трябва да се излезе, а за да се излезе, трябва партийните лидери да си влязат в ролите”, каза Емин.
Той уточни, че това означава политическите лидери да спрат да персонализират политическите процеси и да поемат отговорността за това да изберат председател на Народното събрание и да стигнат до основата на демокрацията – политическия консенсус.
“Тук, при положение, че се разбра, че не може да се събере квота за Силви Кирилов, нека да започнат преговори за избор на друг, ако трябва ДБ, ако трябва от ПП-ДБ, да се създадат оперативни групи за подготовка за преговори, но не преговори през медиите, а партийни служители в парламента да “висят” на вратите на другите парламентарни групи, за да гарантират подкрепата на другите парламентарни група за избор на председател на НС”, каза още Емин.
Поставете оценка:
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 3.4 от 12 гласа.